woman, hair drying, girl

Jak zapobiegać wiosennemu wypadaniu włosów?

Po zimie nasze włosy są zmęczone, zarówno klimatyzacją, brakiem świeżych owoców i warzyw, a także czapkami i kapturami, zakładanymi w celu ochrony przed chłodem. W dodatku wiosenne przesilenie i spadek formy również się na nich odbija i sprawia, że zaczynają one wypadać. Oczywiście, by temu zapobiec, działania prewencyjne powinniśmy wdrożyć już zimą, ale nigdy nie jest za późno.

By poprawić kondycję włosów i zapobiec ich wypadaniu, warto zmodyfikować nieco swoją dietę, sięgając po różnorodne warzywa i owoce, a także zdrowe tłuszcze. Na naszym stole powinny się znaleźć produkty będące źródłem witaminy A, E i C, kwasów tłuszczowych omega-3, a także miedzi, cynku i aminokwasów siarkowych. Dieta powinna obejmować również produkty zawierające witaminy z grupy B, niezbędne w procesie wzrostu włosa.

Produkty zakazane
Warto z nich zrezygnować (a przynajmniej ograniczyć) nie tylko z uwagi na kondycję naszych włosów, ale również całego organizmu. Do tych produktów zalicza się przede wszystkim cukier i zawierające go wyroby (słodycze), używki (nadmierna ilość kawy i herbaty), produkty z białej mąki (białe pieczywo, biały ryż, biały makaron), a także wysoko przetworzoną żywność (gotowe dania, chipsy, żywność fastfood).

Produkty zalecane
Na naszym talerzu powinny przede wszystkim pojawić się warzywa i owoce. Z warzyw, najbardziej zalecane to: brokuły, dynia, jarmuż, kapusta, seler, marchew, pomidory, rzeżucha, fasola, buraki, cebula, czosnek, szpinak, jarmuż). Wśród owoców, najlepiej wybierać czarna porzeczkę, maliny, jagody, cytrusy, arbuz, a także morele (mogą być suszone).
W diecie nie może zabraknąć również nasion (orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni) i produktów pszczelarskich. Sięgajmy również po produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, ryż brązowy, płatki owsiane, kasze) oraz oleje roślinne (lniany, sezamowy, oliwa). Z mięs najlepiej wybierać drób, wołowinę, a także ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, makrela, śledź. Nie odstawiajmy również nabiału, w menu warto zawrzeć jogurt i kefir, a także jajka.

Zasady zdrowej diety
Planując posiłki należy zadbać, by nie mniej niż 1/3 każdego posiłku stanowiły warzywa lub owoce. Warto zadbać również o nawodnienie i wypijać 1, 5 do 2 litrów płynów dziennie. Najlepiej sięgać po wodę i herbatki ziołowe, ograniczając herbatę i kawę. Cukier warto zastąpić miodem, zaś produkty z mąki oczyszczonej – tymi z pełnego ziarna. Przynajmniej dwa razy w tygodniu na naszym stole powinny pojawić się ryby. Kiedy nadejdzie nas ochota na coś słodkiego, zamiast po ciastko, sięgnijmy po garść orzechów, nasion czy suszonych owoców – doskonale zaspokoją apetyt, a przy tym korzystnie wpłyną na zdrowie. Nie przesadzajmy jednak z ich ilością, bowiem są kaloryczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *