chemistry, crown, coronavirus

Koronawirus – czym jest i jak z nim walczyć?

Czym jest i w jaki sposób chronić się przed koronawirusem?

Choroba koronowirusowa (COVID-19) stanowi niebezpieczeństwo ze względu na prędkość rozprzestrzeniania się oraz łatwość jej przenoszenia. Stanowi szczególne zagrożenie dla osób starszych oraz słabszych. Dolegliwości takie jak astma, kłopoty z sercem lub cukrzyca, mogą zaostrzyć przebieg zakażenia koronawirusem i spowodować szereg dolegliwości, mogących prowadzić nawet do śmierci. Osoby bez dodatkowych problemów zdrowotnych, nie znajdują się w grupie ryzyka, a przebieg COVID-19 w ich przypadku jest zwykle łagodny i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Profilaktyka i zwalczanie wirusa

Liczba zachorowań oraz przypadków śmiertelnych na całym świecie nieustannie wzrasta. Ministerstwo Zdrowia dwa razy dziennie informuje o setkach kolejnych zachorowań w samej Polsce. Ważne jest, aby podczas pandemii stosować się do instrukcji podawanych przez Rząd oraz dbać zarówno o swoje bezpieczeństwo, jak i innych ludzi.
Należy ograniczyć do niezbędnego minimum kontakt z innymi ludźmi. Osoby młode i zdrowe powinny pamiętać, że chociaż koronawirus nie stanowi dla nich większego zagrożenia, to z ich pomocą może dostać się do ludzi, których zachorowanie może doprowadzić do śmierci. Dlatego ważne jest, aby każdy w miarę swoich możliwości, walczył z rozwojem pandemii.
Do momentu ustania zagrożenia, powinno się pozostawać w domu i nie wychodzić, jeśli nie zaistnieje realna potrzeba wyjścia na zewnątrz. W przypadku, kiedy trzeba udać się np. do sklepu, należy pamiętać o użyciu rękawiczek jednorazowych, a wskazane są również maseczki, ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa. W większości sklepów znajdują się ogólnodostępne płyny dezynfekujące dla klientów. Po powrocie do domu należy niezwłocznie, bardzo dokładnie umyć ręce.
Warto również pod bieżącą wodą umyć opakowane produkty spożywcze, o ile istnieje taka możliwość (np. słoiki, puszki, konserwy)
Podczas kichania, usta najlepiej jest zasłonić wewnętrzną stroną łokcia (zasłanianie ust dłonią, którą następnie sięga się do klamek czy po produkty spożywcze na półkach sklepowych, sprzyja szybszemu rozprzestrzenianiu się wirusa). Znajdując się poza domem, powinno zachować min. 2 metry odstępu od drugiej osoby. Jest to bezpieczna odległość, której nie jest w stanie przebyć koronawirus.
Ręce należy myć często ciepłą wodą z mydłem i unikać dotykania oczu, nosa czy ust.

Jakie są objawy koronawirusa?

Pierwsze objawy mogą pojawić się nawet do 14 dni od momentu zarażenia koronawirusem. Należy uważnie obserwować stan swojego zdrowia i nie lekceważyć żadnych niepokojących oznak.
Najczęstsze objawy zakażenia COVID-19 to:

  • kaszel
  • gorączka
  • zmęczenie
    W ciężkich przypadkach można również doświadczyć trudności z oddychaniem.
    W razie zauważenia oznak choroby, możliwe jest szukanie pomocy telefonicznej pod nr: 800 190 590. Infolinia czynna jest całą dobę.

Przebieg choroby i leczenie

Aktualnie nie ma skutecznego leku na zwalczanie choroby koronawirusowej. W ciężkich przypadkach udzielana jest pomoc przy oddychaniu oraz wspomagana jest ochrona organizmu.
Osoby bez dodatkowych schorzeń, mogących być przyczyną powikłań lub poważniejszych zaburzeń wywołanych przez koronawirusa, zakażenie przejdą bez konieczności korzystania z profesjonalnej pomocy medycznej. W przypadku łagodnych objawów, należy przestrzegać prostych zasad:

  • wygrzewać się
  • dużo odpoczywać i spać
  • brać gorące kąpiele lub prysznice, łagodzące kaszel i ból gardła
  • pić dużo płynów

Na świecie potwierdzono już ponad milion zachorowań oraz blisko 70 tysięcy zgonów, spowodowanych chorobą koronawirusową. Ważne jest, aby nie lekceważyć jej skutków i starać się przyczynić do ograniczenia jej rozprzestrzeniania. Przestrzeganie tych prostych zasad może ocalić życie wielu ludzi na całym świecie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *